Jak dobierać kolory, by mieszkanie miało dobrą energię? Znaczenie barw według feng shui
O kolorach we wnętrzu mówimy najczęściej w kontekście trendów (przy okazji – poznajcie kolor roku 2024 Instytutu Pantone), ale mają one także i inne znaczenie. Niektórzy architekci wnętrz kierują się psychologią koloru, czyli oddziaływaniem barw na emocje, inni sięgają po starożytną chińską praktykę feng shui. W dużym skrócie chodzi w niej o to, by projektować przestrzeń w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.
Jak dobierać kolory do wnętrza i co o tym mówi feng shui?
Zacznijmy od samego pojęcia feng shui. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wiatr i wodę, które symbolizują to, co niewidzialne i nieuchwytne. Stąd prosta droga do energii we wnętrzu – czy ktoś ją kiedyś widział? A jednak wielu z nas często mówi: „To mieszkanie ma dobrą energię” albo „w moim biurze jest niedobra energia”. Właśnie energia (Chińczycy nazywają ją Qi) oraz jej przepływ są kluczowe w feng shui. Po pierwsze – musi krążyć. Po drugie – musi mieć właściwy kierunek. Żeby tak się stało, przestrzeń powinna być odpowiednio zaprojektowana. Ważne są różne elementy – rozkład pomieszczeń i usytuowanie ich względem kierunków świata, ustawienie mebli we wnętrzach, dodatki i dekoracje, rośliny, no i oczywiście kolory. Jakie mają znaczenie według feng shui i jak je dobierać? Wszystko zależy od ich energii, znaczenia i upodobań. Nigdy nie róbcie niczego wbrew sobie!
Biel oznacza jasność umysłu. Idealna do pokoju dziecięcego i biura
W feng shui biel reprezentuje jasność umysłu, produktywność i kompletność. Kojarzy się z czystą energią, wiarą w siebie i własne możliwości. Korzystnie wpływa na funkcje poznawcze, głównie koncentrację. Jeśli więc zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować tę część pokoju, w której stoi biurko, masz już odpowiedź!
Czerń to mądrość, we wnętrzu używaj jej w akcentach
W wielu kulturach czerń kojarzy się z mrokiem, ale w feng shui ma związek z głębią i osobistymi poszukiwaniami, a także z karierą. Kojarzy się z ciszą, mądrością, spokojem i kontemplacją. W aranżacji wnętrz według zasad feng shui jest kolorem akcentującym. Czyli nie malujemy wszystkich ścian na czarno, ale jedynie zaznaczamy wybrany obszar czarnym detalem.
Szarość oznacza równowagę w aranżacji wnętrz
Dobra wiadomość dla miłośników szarości we wnętrzach – według feng shui to barwa zrównoważona (jako połączenie czerni i bieli). Może właśnie dlatego tak chętnie po nią sięgamy, przecież często intuicyjnie wybieramy, to co najlepsze. Szarość jest kolorem skupienia i wyciszenia, daje poczucie solidności, ale nie należy z nią przesadzać. W nadmiarze może nieść smutek. Dobrze ją zestawiać z bielą i czernią.
Kolor niebieski – dlaczego jest świetny do salonu?
Średnie odcienie błękitu i turkusu wiążą się ze wzrostem, witalnością i współczuciem. Wzbudzają zaufanie i dodają odwagi, jednocześnie obniżają poziom stresu. Dlatego błękity i turkusy są tak dobre do wnętrz, w których spędzamy czas z rodziną. Głęboki, północny błękit, który wpada w czerń, łączy się z elementem głębokiej, ciemnej wody. W wielu kulturach azjatyckich pewne odcienie błękitu kojarzą się z żałobą. W buddyzmie kolor niebieski jest związany z dobrym samopoczuciem.
Zielony jest kolorem odnowy. Uprawiaj rośliny doniczkowe!
W feng shui zieleń jest kolorem odnowy, świeżej energii i regeneracji, dlatego świetnie sprawdza się w salonie, zwłaszcza że symbolicznie wiąże się z rodziną. Podczas pracy z tym kolorem istotne jest użycie kilku różnych odcieni, aby zmaksymalizować efekty energetyczne. Dobrym sposobem na zieleń we wnętrzu są rośliny, również bardzo ważne w feng shui.
Kolor czerwony we wnętrzu przynosi szczęście i chroni
W feng shui czerwień jest kolorem o najpotężniejszej mocy, wiąże się ze szczęściem, pomyślnością i sławą, daje też silną ochronę (to dlatego Chińczycy akcentują nim drzwi do domu lub mieszkania). Czerwień jest również bardzo aktywizująca i energetyzująca, więc jej nadmiar może być dla niektórych osób przytłaczający. Najlepiej unikać dużej ilości czerwieni w pomieszczeniach, które mają być służyć relaksowi – w sypialni i łazience, a w salonie używać jej w akcentach (dywany, poduszki, dekoracje).
Brązy i inne kolory ziemi oznaczają stabilizację, a to zawsze na czasie!
Stary dobry brąz wraca do wnętrz, warto więc dowiedzieć się, jaki ma wpływ na energię w mieszkaniu. Otóż symbolizuje stabilność, zakorzenienie i opiekowanie się sobą oraz rodziną. Stanowi bardzo dobrą bazę aranżacji – nadaje się na podłogi (stabilność), świetnie sprawdza się na sofie w salonie (rodzina).
Kolor żółty symbolizuje zdrowie i zadowolenie. Dodaj odrobinę do każdego wnętrza!
Żółty jest kolorem, który ma wiele odcieni o różnej temperaturze. Dlatego też jest tak pojemny symbolicznie. Uznaje się go za kolor zdrowia i zadowolenia, mądrości i inspiracji, wysokiej pozycji i pokory (jasny żółty był używany do reprezentowania złota w szatach chińskiego cesarza, w buddyzmie ochrowo-żółta szata mnicha wiąże się z pokorą). Specjaliści feng shui zalecają, by używać go w akcentach.
Kolor pomarańczowy – pozytywna energia we wnętrzu
Jednym z najmodniejszych kolorów do wnętrz jest pomarańczowy. Podobnie jak w przypadku niebieskiego, jego znaczenie zmienia się w zależności od tonu. Dlaczego? Bo pomarańczowy powstaje z połączenia odcieni żółtego i czerwonego. W zależności od tego, której barwy jest więcej, ta symbolika przeważa. Jasne, ogniste pomarańcze przywodzą na myśl żarzący się ogień, podczas gdy żółte pomarańcze są bardziej ziemiste i nabierają znaczenia przypisywanego brązom.
Fiolet – kolor władzy i szacunku, dobry do oficjalnych wnętrz
Fiolet kojarzy się ze szlachetnością i bogactwem. Budzi szacunek i można go wykorzystać do połączenia energii z mocą, dobrobytem i obfitością. Głęboka czerwień przechodząca w fiolet to bardzo pomyślny kolor, symbolizujący bogactwo i władzę. Jako połączenie ognistej czerwieni i chłodnego błękitu, fiolet może zapewnić we wnętrzu harmonię i równowagę.